Çalışma hayatında 2015’de neler yaşanacak?

13 Şubat 2015 Cuma |

Ekonomide ve insan kaynakları sektöründe bir takım gelişmeler yaşanırken çalışma hayatında 2015 yılında bizi neler bekliyor?

2015 yılında iş sağlığı ve güvenliği konusu Türkiye’nin çalışma hayatının gündeminde ilk sırada yer alacak. Geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen ancak bir türlü geren düzenlemenin yapılmadığı kıdem tazminatı ve bunun fona bağlanması durumu tekrar gündemde olacak. 2015 yılı ücret artışları araştırmasına göre özel sektör 2015 yılında ücretlere yüzde 15 zam yapacak. 2014 yılında ortalama ücret zammı yüzde 8 olarak gerçekleşmişti. En yüksek ücret artışı yüzde 15.5 ile ulaşım, yüzde 15 ile turizm, en düşük ücret artışı ise yüzde 7.5 ile otomotiv ve yüzde 8 ile dayanıklı tüketim ürünleri sektörlerinde gerçekleşecek.

TL’nin Değer Kaybı Piyasayı Etkileyecek

2015 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 3.5 büyüyeceğini, yıllık enflasyonun ise 7 – 7.5 arasında olacağı tahmin ediliyor. Özellikle ihracatta önemli bir paya sahip olan euro bölgesinde yavaşlama, gıda enflasyonu ve Türk Lirasının değer kaybı bizi etkileyecek. Genel seçimler beklentileri etkileyen parametrelerden birisi. Özellikle seçimler öncesi kamu harcamaları belirleyici bir rol alacaktır. Sonuçları pozitif yönde etkileyebilecek önemli bir konu ise son dönemde enerji fiyatlarında gözlemlenen seyir olacak. Amerikan Merkez Bankası’nın faiz politikası da bir diğer önemli parametre olacak. Tüm bunlara bağlı olarak ülke çapında gerek özel sektörde gerekse kamuda personel alımlarının düzeyleri belirlenecektir. Yine de pozitif düşünmekte fayda var.

isbilgisi tarim kredi kooperatifleri memur personel alimi 2014

Gönderi Yap