Duygusal zekası yüksek insanların alışkanlıkları

27 Aralık 2016 Salı |

Duygusal zekanın işteki başarımızdan diğer insanlarla ilişkilerimize kadar hayatımızın birçok alanında fazlasıyla etkili olduğu gittikçe de daha da kabul görüyor. Duygusal zekanın iyi yanı; IQ‘nun aksine, yeni düşünce ve davranışlara dayalı alışkanlıklara edinerek ve uygulayarak seviyesini yükseltmenin mümkün olması. İşte duygusal zekası yüksek insanlarda sıkça görülen 5 alışkanlık…

Olumlu şeylere odaklanırlar | Çevresindeki olumsuzlukları inkar ya da göz ardı etmeseler de duygusal zekası yüksek insanlar zaman ve enerjilerini bilinçli bir şekilde olumlu şeyleri düşünmek için kullanır. Bunu yaparak daha fazla olumlu insan ve olayı çağırdıklarını düşünürler. Herhangi bir durumu incelerken, aksaklıklardan ziyade doğru yapılanlara odaklanırlar. Zamanlarını olumlu insanlarla geçirmeyi tercih ederler ve gelecek konusunda da iyimserdirler.

Geçmişi bırakıp geleceğe bakarlar | Duygusal zekası yüksek insanlar hata ve yanlışlardan ders alıp hayatlarına devam ederler. Genel eğilimleri gelecekte kendi yararlarına kullanabilecekleri bir ders çıkarmaktır. Geçmişe takılıp kalmaktansa karşılarına çıkabilecek ihtimalleri düşünmeyi tercih ederler. Olumlu düşüncelere sahip bu insanlar, başkalarının zorluk gördüğü durumlarda fırsat arar ve bunu değerlendirirler.

Sınırlarını çizip bunları korurlar | Son derece samimi ve açık olmalarına rağmen duygusal zekası yüksek insanlar kendilerini ezdirmezler. Diğer insanların kendilerinden, zamanlarından ve enerjilerinden faydalanmalarını önleyebilecek sınırları çizebilecek kabiliyete sahiptirler ve genelde bunu tercih ederler. Öz güven sahibi bu insanlar, birilerinin kendilerinin suistimal etmek istediklerini hissettiklerinde sezgilerine güvenirler. Kendi çıkar ya da değerlerine hizmet etmeyen durum ve istekleri kibar ama kararlı bir şekilde reddederler.

Hayatları boyunca öğrenmeye ve büyüme devam ederler | Söz konusu bu insanlar hayatı asla bitmek bilmeyen bir büyüme ve öğrenme fırsatı olarak görürler. Bilgi dağarcıklarını genişletmeye ve kişisel gelişimleri için zaman ve enerji yatırımı yapmaya devam ederler. Diğer insanlar hakkında merak duygusu beslerler ve her etkileşimi yeni birşey öğrenme veya daha önce hiç sahip olmadıkları bir içgörüyü edinme fırsatı olarak görürler. Yeteneklerine güvenirler ama iletişim kurdukları her insandan öğrenebilecekleri bir şey olduğunu düşündükleri için daima alçak gönüllüdürler.

Eğlenip yolculuğun tadını çıkarırlar | Hedef odaklı olmalarına ve bilgi dağarcıklarını daima genişletmeye çalışmalarına rağmen duygusal zekası yüksek insanlar hayatın tadını çıkarmanın önemini yadsımazlar. Keşfetmeye, hayatı tam anlamıyla tecrübe etmelerine olanak sağlayacak yeni hobiler ve ilgi alanları edinmeye açık ve heveslidirler. Duygusal farkındalıkları sayesinde rahatlamaya, dinlenmeye, yenilenmeye ve öğrenmeye ne zaman ihtiyaç duyduklarını bilirler. Bunlar kurslara yazılan, hayatları boyunca hayatları boyunca yeni ilgi alanları edinen, tecrübelerinin ve hayattan aldıkları keyfi daima arttırmaya çalışan insanlardır. Maceracı bir ruha ve hayattan keyif almayı seven diğer insanları kendilerine çeken bir tavra sahiptirler.

Gönderi Yap