İşi bir ekonomiste vermek işi çözer mi?

27 Aralık 2016 Salı |

Evinizi satması için bir ekonomist tuttuğunuzu düşünün. Evinizin değeri olduğunu düşündüğünüz 300.000 euroyu almanızı garantilediği, zekice görünen bir tür açık arttırma planlıyor. Teklifler geliyor, sizin korkunuzla ve ekonomistin utancıyla, , 3000 eurodan az parayla bitiyor. Evsiz ve parasız kalıyorsunuz, eşiniz sizi boşuyor ve günlerinizin geri kalanını nemli ve soğuk bir bodrum katında geçiriyorsunuz.

Bu arada yan komşunuz da evini satmaya karar veriyor ve yine zekice görünen bir açık arttırma planlayan farklı bir ekonomistle çalışıyor. Komşunuz da 300.000 euro bekliyor ama teklifler yükselmeye devam ediyor ve komşunuzun 2.3 milyon euro almasıyla sonuçlanıyor.

Zorlama mı? Hiç de değil. Buna çok benzer bir şey ev sahiplerinin değil ama hükümetlerin başına geldi. Bu durumdaki taşınmaz mal, kiremitlerden ve harçtan değil, kesin konuşmak gerekirse cep telefonu şirketlerinin şebekelerini işletmek için kullandıkları havadan, radyo bandının dalga boylarından oluşuyordu. Son birkaç yıldır dünyadaki hükümetler, bu dalga bandını kullanma hakkını telekom şirketlerine satmaktadırlar. Sınırlı miktarda dalga bandı mevcut ve öğrenmiş olduğumuz gibi, nerede az bulunurluk varsa, orada kazanılacak para vardır. Ne yazık ki, danışman olarak tutulan ekonomistlerin hepsi, iyi bir fiyatla sonuçlanması olası bir açık arttırmanın nasıl düzenleneceğini bilmiyordu. Açık arttırmalardan biri, umulanın yüzde 1’inden daha azını, diğeri ise beklenenin on katını getirdi. Bazı durumlarda bunun nedeni şans değil, zekadır ve başkalarının hatasıdır.

Gönderi Yap