Mesleki yeterlilik belgesi nedir ve nasıl alınacak

27 Aralık 2016 Salı |

Son dönemde çalışanlar adına önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmelerden bir tanesi de toplam 40 adet meslek grubunu ilgilendiren mesleki yeterlilik belgesi. Yeni yapılan düzenleme 40 meslek grubuna dahil olan çalışanların bundan böyle faaliyetlerini devam ettirebilmek mesleki yeterlilik belgesi alma şartı getiriyor. Mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışma faaliyetini sürdürenlere ise cezalar uygulanacak. Söz konusu uygulamanın amacı ise son dönemde oldukça sık yaşanan iş kazalarının önüne geçmek ve çalışanların eğitimli ve donanımlı olduklarından emin olmak…

Mesleki yeterlilik belgesi nedir? 2017 yılında çalışanlar için en önemli düzenlemeler arasında yer alan mesleki yeterlilik belgesi almak için ne yapmak gerekiyor?

Öncelikle söz konusu meslek gruplarında çalışan bireylerin mesleki yeterlilik belgesi alabilmeleri için faaliyet gösterdikleri mesleğe ait yeterliliğin bulunması ve yine MYK’ca yetki verilmiş bir kurumun bulunması gerekiyor. MYK tarafından yetkilendirilen söz konusu kurum mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen adaylar için gerekli eğitimi verip değerlendirmeleri ve sonuç olarak belgelendirme işlemini yapacak.

Mesleki yeterlilik belgesine başvuruda bulunmak isteyen ve faaliyet gösterdiği meslek dalında hangi kurumların belgelendirme yaptığını öğrenmek isteyen adaylar MYK resmi internet sitesini ziyaret ederek burada yer alan listeden söz konusu kurumları öğrenebilecek.

Mesleki yeterlilik belgelendirmesi sadece yetkili kurumlar tarafından yürütülecek. Adaylar bu kurumlara sınav için başvuru yapacak ve sonrasında performans ve teoriyi kapsayan sınavlara tabi tutulacaklar. Sınavlarda başarılı olan adaylar yine bu kurumlarca mesleki alanda faaliyet gösterebilmeleri için belge verilecek. Belge yanında farklı bir format olarak mesleki yeterliliği bulunduğunu gösteren kimlik kartı da yine adaylara bu kurumlarca verilecek.

Gönderi Yap